پدر اجلاس ایران برگزاری وزیر امورخارجه

پدر: اجلاس ایران برگزاری وزیر امورخارجه وزیر امور خارجه وزارت امور خارجه اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ظریف عازم نروژ شد

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران دقایقی پیش به دعوت رسمی دولت نروژ و به منظور حضور در مجمع اسلو و مشورت و دیدارهای دوجانبه با شخصی

ظریف عازم نروژ شد

ظریف عازم نروژ شد

عبارات مهم : اجلاس

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران دقایقی پیش به دعوت رسمی دولت نروژ و به منظور حضور در مجمع اسلو و مشورت و دیدارهای دوجانبه با شخصیت ها و مقامات شرکت کننده در این مجمع، پایتخت کشور عزیزمان ایران را به مقصد اسلو ترک کرد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه در این سفر دو روزه ضمن حضور در مجمع اسلو، دیدارهای دوجانبه ای با مقامات شرکت کننده در این مجمع خواهد داشت و در خصوص مسایل منطقه ای و بین المللی با آنان بحث وتبادل نظر می کند.

ظریف عازم نروژ شد

ظریف همچنین دیدارهای دوجانبه با مقامات نروژی دارد که در این دیدارها در خصوص روابط دو جانبه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و نروژ تبادل نظر می شود و آخرین تحولات منطقه و تحولات جهانی مورد بررسی قرار می گیرد.

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران خردادماه سال گذشته نیز به اسلو سفر کرد و ضمن حضور و صحبت در نشست اسلوفروم 2016، با بعضی مقامات نروژی و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت و گو کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران دقایقی پیش به دعوت رسمی دولت نروژ و به منظور حضور در مجمع اسلو و مشورت و دیدارهای دوجانبه با شخصی

صلح ساری در عصر تازه ژئوپلتیک عنوان نشست مجمع اسلو در امسال است.

براساس اطلاعات سایت این مجمع، شرکت کنندگان در مجمع اسلو فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جان کری وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا، تابوامبکی رییس جمهور سابق افریقای جنوبی، کوفی عنان دبیرکل اسبق شرکت ملل، جفری فلتمن معاون دبیرکل شرکت ملل در أمور سیاسی، وزرای خارجه ایران،کنیا ،أندونزی، سودان، اردن، بوسنی و هرزه گوین، فنلاند ،کرواسی

و بعضی دیگر از نمایندگان عالی رتبه سایر کشورها خواهند بود.

ظریف عازم نروژ شد

مجمع اسلو در سال 2003 ابتدا به صورت یک جمع محدود متشکل از میانجیگران متفاوت برگزار شد. در نخستین دور از اجلاس مجمع تنها 17 کشور همکاری داشتند، ولی در حال حاضر نمایندگانی بالغ بر 100 کشور دنیا هر ساله در اجلاس این مجمع شرکت می کنند.

این مجمع طی دو روز کاری برگزار می شود و از اهداف عمده اجلاس هر سال مجمع اسلو، تسهیل تبادل صریح نقطه نظرات از سوی مقامات ارشد کشورهایی است که تلاش می کنند طرفین درگیر با یکدیگر را به یافتن راه حل هایی مبتنی بر مذاکرات تشویق کنند.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران دقایقی پیش به دعوت رسمی دولت نروژ و به منظور حضور در مجمع اسلو و مشورت و دیدارهای دوجانبه با شخصی

همچنین برگزاری مجمع اسلو در واقع یک تمرین و تلاش به منظور موفق عمل کردن در اعمال میانجیگرانه در منازعات هست. عنوان و تم مطرح در هر مناسبت در نظر گرفته شده است معمولا خود منجر به شروع مباحث متفاوت شده است و در پی آن سوالات مختلفی را مطرح کرده و نهایتا رویکردهایی تازه و یا غیر متعارف را جهت کنترل منازعات و چالش ها پیشنهاد وارایه می کند.

معمولا مجمع اسلو گروهی متشکل از میانجیگران برجسته و دیگر کنشگران روند صلح را که به دنبال حل منازعات مسلحانه از طریق گفت و گو و مفاهمه هستند، گرد هم جمع می آورد. مباحت و گفت و گوهای همکاری کنندگان و مدعوین عالی، معطوف به مسایل مربوط به منازعات مسلحانه می شود.

ظریف عازم نروژ شد

شرکت کنندگان نیز معمولا از میان مقامات ارشد کشورها، شخصیت های عمده شرکت ملل، شرکت های بین الدولی و منطقه ای، به همراه نمایندگان رسمی کشورها، شرکت های خصوصی، نمایندگان طرف های درگیر، گزارشگران و خبرنگاران جنگی، تحلیلگران مسایل متفاوت مربوط به منازعات مسلحانه، روشنفکران و کارشناسان متفاوت برگزار می شود.

تاکنون در مجمع اسلو شخصیت هایی هم چون کوفی عنان، جیمی کارتر، کاترین اشتون و بعضی از روسای جمهور سابق کشورهای دنیا هم چون رییس دولت اصلاحات، اوبو سانچو، سانتوس و تنی چند دیگر از روسای جمهور به انضمام شخصیت هایی هم چون خاویر سولانا، جری آدامز و دیگر مقامات و شخصیت های بین المللی و سیاسی شرکت کرده اند.

در سال های اخیر علاوه بر نمایندگانی از دولت افغانستان و گروه طالبان، نمایندگانی از دولت سوریه و مخالفان دولت آن کشور در مجمع اسلو شرکت داشته اند.

میزبانی مجمع بر عهده وزارت امور خارجه نروژ و مرکز گفت و گوی بشر دوستانه است که مرکز اخیر سازمانی شخصی در امور دیپلماسی واقع در سوئیس هست. مجمع اسلو به عنوان یک مناسبت هر سال جهانی و معمولا در ماه ژوئن در اسلو برگزار می شود.

مجمع اسلو به منظور پیگیری به مجادلات و چالش های کشورهای آسیایی و آفریقایی نیز هر دو سال یک بار اجلاس هایی در آفریقا و آسیا برگزار می کند.

مشارکت در مجمع اسلو منحصرا از طریق دعوتنامه بوده و تمامی مباحث مطروحه در آن بر اساس قوانین حاکم بر «چتم هاوس» صورت پذیرفته و قابل انتشار در رسانه های گروهی دنیا نیست.

واژه های کلیدی: اجلاس | ایران | برگزاری | وزیر امورخارجه | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs